بستن بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن

بستن: بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن کشت غلات اردستان

گت بلاگز وب‌گردی هیئت رئیسه مجلس، عوض کردن یا ترمیم؟

نمایندگان سه فراکسیون مجلس بر ادامه ریاست علی لاریجانی توافق کردند. هیئت رئیسه | تیتر امشب | هیت رئیسه مجلس | فراکسیون مجلس | مجلس | انتخابات هیات رئیسه م

هیئت رئیسه مجلس، عوض کردن یا ترمیم؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان سه گرایش عمده سیاسی حاکم بر فضای مجلس شورای اسلامی که در قالب فراکسیون های مستقلین، نمایندگان ولایی و امید تقسیم شده است اند، نظر هایشان راجع به گزینش هیئت رئیسه تازه مجلس دهم را تشریح کردند.

عبارات مهم : هیئت رئیسه

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور از فراکسیون نمایندگان ولایی، غلامعلی جعفرزادهایمن آبادی از فراکسیون مستقلین و محمدعلی وکیلی از فراکسیون امید که در برنامه “تیتر امشب” سه شنبه 9 خرداد 96 حضور داشتند از توافق همه فراکسیون ها بر استمرار ریاست علی لاریجانی خبر دادند و افزودند: با مشورت های صورت گرفته، توافق شده است است که کرسی های هر فراکسیون به همین ترتیب فعلی حفظ شود ولی ممکن است افراد عوض کردن کنند.

جعفرآبادی ایمن آبادی راجع به توافق بر سر نواب مدیر گفت: اجماع بر این بود که مجموعه هیئت رئیسه فعلی ابقا شود و تغییرات زیادی رخ ندهد ولی از فراکسیون ما (مستقلین) دکتر قوامی نامزد شده است اند. از فراکسیون ولایی آقای حاج بابایی معرفی شدند و فراکسیون امید هم مردها مطهری و پزشکیان را نامزد کرده است.

محمدعلی وکیلی که هم اکنون نیز به عنوان دبیر عضو هیئت رئیسه هست، افزود: جهت دبیران هیئت رئیسه از فراکسیون امید، بنده و آقای یوسف نژاد نامزد بودیم که امروز سرکار زن اولاد قباد جایگزین آقای یوسف نژاد شد. جهت کارپردازی هم آقای عثمانی معرفی شده است اند.

وکیلی افزود: از فراکسیون ولایی هم، مردها فرهنگی، قاضی زاده و رنجبرزاده نامزد شده است اند و از فراکسیون مستقیلن آقای کاتب جهت دبیری و مردها خضری و نعمتی جهت کارپردازی گزینش شده است اند.

محمدعلی وکیلی، نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران و نامزد فراکسیون امید جهت عضویت مجدد در هیئت رئیسه مجلس دهم با تاکید بر اینکه تغییرات در ترکیب هیئت رئیسه باید تابعی از اتفاق 29 اردیبهشت باشد، تصریح کرد: در انتخابات 29 اردیبهشت تحولاتی بوجود آمده است و مردم انتظار دارند که این تحولات در مجلس نیز دیده شود، ولی ما در فراکسیون اعتقاد بودیم که جهت حفظ وحدت در فضای سیاسی مجلس، بر تقسیم کرسی های فعلی قناعت کنیم و مدل خود را بر حفظ شرایط موجود گذاشتیم.

وکیلی افزود: مذاکراتی نیز با دوستان دیگر انجام شد تا فردا (چهارشنبه) در صحن مجلس نیز همین مدل را که تقریبا چارچوبش حفظ کرسی های فعلی است داشته باشیم تا مجلس بانی وحدت در فضای سیاسی کشور باشد.

مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم در مجلس، در تصویر العمل به پرسش مجری راجع به پشت پرده های مشورت ها و لابی ها جهت گزینش هیئت رئیسه مجلس، تصریح کرد: مجلس اصلا پنجره ای ندارد که پرده و پشت پرده ای داشته باشد.

ذوالنور با بیان اینکه فضای دموکراتیکی بر مجلس حاکم هست، گفت: واقعیت این است که حتی اگر یک فراکسیون بخواهد که تمامی کرسی های هیئت رئیسه را در اختیار بگیرد، قادر به انجام چنین کاری نخواهد بود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی اضافه کرد: فضای مجلس طوری است که هیچ فراکسیونی به قول معروف، زورش نمی رسد که همه کرسی ها را بگیرد، ولی اگر دو فراکسیون ائتلاف کنند می توانند همه کرسی ها را داشته باشند.

ذوالنور افزود: اگر فراکسیون ولایی و مستقلین ائتلاف می کردند می توانستند همه کرسی ها را داشته باشند ولی چون فضای مجلس تعاملی است کرسی ها تقسیم شد تا هیئت رئیسه بی نیاز از سایر نمایندگان نباشد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی ادامه داد: مدیریت مجلس اصولا با نگاه حذفی، شدنی نیست و به تعامل و همزیستی همراه با وحدت نیاز هست. بنا براین تصمیم گرفته شد که هیچ جریانی از بین بردن نشود.

ذوالنور گفت: این دو فراکسیون (ولایی و مستقلین) یک عدد 170 تا 180 نفره دارند ولی پرسشها و معضلاتی در کشور وجود دارد که ایجاب می کند فضای سیاسی مجلس طوری تند نباشد که لج بازی یا کندی و تندی در تصمیم گیری ها ایجاد شود.

محمدعلی وکیلی از فراکسیون امید در تصویر العمل به این بیانات ذوالنور گفت: من قبول ندارم که اگر فراکسیون های مستقلین ولایی متحد شوند همه کرسی ها را می گیرند. آنها اگر هم ائتلاف کنند به لحاظ عددی به اکثریت نمی رسند چون تجربه نشان داده که بخشی از اعضای فراکسیون ها در عمل و در صحن و هنگام رای دادن از نظر فراکسیون تبعیت صددرصدی نمی کنند.

فراکسیون ها بر ادامه ریاست لاریجانی توافق کردند/ نامزدهای نواب و دبیران
جعفرزاده ایمن آبادی نیز در ادامه این بحث اظهار داشت: واقعیت این است که مردم و هواداران گرایش های متفاوت سیاسی، علاقه دارند که گرایش مورد علاقه ارزش در مجلس قدرت را در اختیار بگیرد ولی ما در این برنامه تلاش می کنیم به مردم بگوییم که اگر یک جناح برنده شود نمی تواند به تنهایی کار را در مجلس پیش ببرد و باید از همه ظرفیت ها استفاده شود.

نماینده مردم رشت افزود: جهت بعضی از تصمیم ها و قوانین گاهی به دو سوم و گاهی به سه چهارم آرا نیاز است و اگر هر گروهی از بین بردن شود این حدنصاب واقع نمی شود و کار مجلس می خوابد.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: این روزها رسانه ها فشار بسیاری آورند، ولی ما می خواهیم بگوییم که در مجلس کار، کار ملت است و منزل احزاب نیست. باید تعامل داشته باشیم تا همه در تصمیم گیری ها همکاری داشته باشند. اگر هیئت رئیسه از یک جناح باشد، مطمئن باشید نمایندگان گروه های دیگر با تصمیمات و رویکرد آنها مخالفت می کنند و کارها به درستی پیش نمی رود.

در ادامه برنامه تیتر امشب سه شنبه شب، وکیلی، عضو فراکسیون امید راجع به شاخصه های اعضای هیئت رئیسه گفت: نامزدها باید در حد و اندازه هیئت رئیسه باشند و قامتشان در ارزش اداره مجلس باشد. گاهی ما در درون مجلس به کسی جهت این کار اعتماد می کنیم ولی جامعه و افکار عمومی او را بعد می زند.

وکیلی افزود: به عنوان مثال نایب مدیر گاهی باید جای مدیر مجلس بنشیند بنابراین باید توان مدیریت مجلس را داشته باشد و شاخصه هایی از قبیل اشراف بر آئین نامه را دارا باشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مستقلین نیز با تاکید بر اینکه ما در مجلس “نماینده تر” نداریم و همه نمایندگان یک سطح و یک ارزش دارند، افزود: هنگامی که نماینده ای با مشخصات مورد نیاز در فراکسیون خودش رای می آورد طبیعتا این مشخصات را دارد و باید در صحن معرفی شود.

وکیلی در بخش دیگری از این برنامه با بیان اینکه سوای فراکسیون های فعلی، دو گرایش عمده اصلاح طلب و اصولگرا بر فضای مجلس حاکم هست، اظهار داشت: در میان مستقل ها، نمایندگانی هستند که اصلاح طلب اند و ما با آنها یک گفتمان داریم، ولی در بعضی از امور با سیاست های فراکسیون امید مخالف اند با این حال هر لحظه فرش قرمز ما برایشان پهن است.

عضو فعلی هیئت رئیسه مجلس دهم افزود: البته اعضای همین فراکسیون (مستقلین) شاید در مواردی با ولایی ها همپوشانی داشته باشد، بنابراین فراکسیون مستقلین متغیری است که می تواند در صحن و هنگام رای گیری، موازنه را عوض کردن دهد.

این توصیه با استقبال جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده فراکسیون مستقلین مواجه شد و او در آخر برنامه تصریح کرد که بنابراین فراکسیون ما بیشترین تاثیرگذاری را دارد.

نخستین انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم در همان روزهای آغازین مجلس برگزار شد و علی لاریجانی به عنوان مدیر و مطهری و پزشکیان به عنوان نواب مدیر برگزیده شدند. طبق قانون، دومین انتخابات جهت تعیین هیئت رئیسه مجلس روز چهارشنبه 10 خرداد 96 برگزار می شود.

مرجع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: هیئت رئیسه | تیتر امشب | هیت رئیسه مجلس | فراکسیون مجلس | مجلس | انتخابات هیات رئیسه مجلس |

هیئت رئیسه مجلس، عوض کردن یا ترمیم؟

هیئت رئیسه مجلس، عوض کردن یا ترمیم؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog