بستن بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن

بستن: بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن کشت غلات اردستان

گت بلاگز اقتصادی رانتجویان گردن کلفت ادب شدند یا پورشه سوار؟

توقیف پورشه های قاچاق از موضوعاتی بود که چندی پیش در صدر اخبار بعضی از رسانه‌ها و جراید قرار گرفت،بعداز مدتی عنوان امحا و آتش زدن پورشه های قاچاق یا صادرات

رانتجویان گردن کلفت ادب شدند یا پورشه سوار؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، تقریباً تمامی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی معتقدند که قاچاق کالا و ارز، چالشی است که اقتصاد کشور را به اضمحلال و تباهی می کشاند و جهت حصول موفقیت و توسعه پایدار اقتصادی، راهی جز برخورد با پدیده قاچاق باقی نمی ماند.
موضوع قاچاق کالا به میزانی مخرب و خسارت بار است که چندی پیش، مقام معظم رهبری در فرمایشاتی عنوان کردند، کالاهای قاچاق به آتش کشیده شوند.

عبارات مهم : مقابله

علی رغم اشاره صریح معظم له به این عنوان بعد از گذشت مدت وقت نسبتاً طولانی از توقیف پورشه های قاچاق در کشور که در صدر اخبار رسانه ها و جراید قرار گرفت، همچنان خودروهایِ غیر مجازِ مذکور در انبارها خاک می خورند و اقدامی جدی در جهت امحای آن عملیاتی نشده است.
بعد از تأکید مقام معظم رهبری، مبنی بر آتش زدن کالاهای قاچاق، عنوان امحای پورشه های قاچاق و آتش زدن آن نیز از سوی بعضی از اقشار جامعه به عنوان یک مطالبه جدی مطرح شد.
در تاریخ 23 مردادماه سال 1395، معاون مبارزه با قاچاق ارز و کالای تعذیرات حکومتی، از امحای 13 خودروی بنز و پورشه قاچاق به ارزش تقریبی قریب به 14 میلیارد تومان در جهت اجرای دستورات معظم له خبر داد.
علی رغم طرح چنین موضوعی از سوی مسئول مذکور (معاون مبارزه با قاچاق ارز و کالا تعزیرات حکومتی) در روز مقرر (26 مرداد ماه) به دلایل نامعلومی، امحای پورشه ها و بنزهای قاچاق عملیاتی نشد.
البته ریاست شرکت جمع آوری و فروش اموال تملیکی، تحقق این امر را مستلزم صدور مجوز قضائی بیان کرد که این ادعا علی رغم آیین نامه اجرایی 56 و57 قانون مبارزه با قاچاق کالا که به امحای چنین محصولات و کالاهایی از سوی شرکت ذی ربط تأکید دارد، به نظر می رسد.
برای امحای کالاهای قاچاق، نمایندگانی از دستگاه های ذی ربط همچون محیط زیست، نیروی انتظامی، دادسرا، شرکت تعزیرات حضورخواهند داشت ولی در آیین نامه اشاره شده، به عنوان صدور مجوز قضائی تأکید نشده است.
بعد از گذشت مدتی، عنوان صادر نمودن پورشه های قاچاق مطرح شد که شاید توجیه این اقدام را بتوان در ایجاد و تأمینِ آورده و مصرف نمودن آن در جهت منافع عمومیِ کشور تبیین کرد که به اعتقاد بعضی کارشناسان، معقولانه و منطقی نیز به نظر می رسد.
بعد از مدتی امر مذکور نیز از سوی مقام معظم رهبری مطرح و تحقق آن بلامانع عنوان شد ولی متأسفانه همچنان شاهد هستیم اقدام خاصی در این خصوص عملیاتی نشده است.
صدیقه فرزان مهر، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا اشاره به لزوم توجه مضاعف مسئولان، نسبت به مقابله و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار داشت: با عنایت به کارها انجام شده است در طول سالیان و ماه های اخیر، توفیقاتی در این راستا (مقابله با قاچاق) حاصل شده است ولی همچنان تا نقطه مطلوب، فاصله بسیاری وجود دارد و نمی توان ادعا کرد که در این عرصه، به موفقیت چشمگیر و تعیین کننده ای نائل شده است ایم.
وی افزود: جهت اثبات این ادعا، نیاز چندانی به محاسبه و ارائه اعداد و ارقام احساس نمی شود و با یک بررسی میدانی در بازار، همچنان با حجم انبوهی از اقلام و محصولات قاچاق مواجه می شویم که بصورت پنهانی، نیمه پنهانی یا عَیان و عریان به فروش می رسند.
فرزان مهر گفت: اگرچه طرح های مرتبط با مقابله با قاچاق کالا در مهار و کنترل این پدیده بی تأثیر نیست، ولی با عنایت به مقطعی بودن آن به هیچ عنوان تعیین کننده نبوده که اگر بود، در حال حاضر بعد از اجرای چندین طرح، بساط قاچاق برچیده شده است بود.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: انتظار می رود در شرایطی که مقام معظم رهبری به عنوان عالی رتبه ترین شخصیت نظام به موضوعی اشاره می فرمایند با فوریت، نسبت به حصول و تحقق آن اقدام شود لیکن نگاه حکیمانه و ژرف ایشان که قطعاً تأمین کننده منافع و مصالح عمومی و کلان کشور هست، به میزانی حائز اهمیت است که اجرایی شدن آن به عنوان موضوعی اولویت دار، مهم خواهد بود.
وی افزود: مشخصاً در خصوص پورشه ها و بنزهای قاچاق، دو عنوان آتش زدن یا همان امحای چنین محصولاتی و صادرات آن (بنا به مشاوره های بعضی از مسئولان) از سوی معظم له بلامانع اعلام شد، ولی بعد از گذشت ماه ها، هیچ اقدام عملیاتی در این خصوص اجرایی نشده است.

آتش زدن پورشه ها و بنزهای لوکس قاچاق،اتمام حجت عملی با قاچاقچیان است
صمد یاروند، دانش آموخته رشته اقتصاد، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا اشاره به لزوم پاسخگویی نهادها و دستگاههای ذی ربط به افکار عمومی در خصوص علت تأخیر در امحای پورشه ها و بنزهای قاچاق توقیف شده، گفت: متأسفانه بعد از گذشت ماه ها، محصولات اشاره شده است نه امحا شده است اند و نه جهت صادرات آن، اقدام عاجل و جدی عملیاتی شده است است.
وی افزود: تأکید بنده بر امحای چنین محصولاتی، از حیث بازدارندگی و اتمام حجتی است که در پی این اقدام در ذهن قاچاقچیان کالا نقش می بندد.
یاروند عنوان کرد: ادعای ولایتمداری و التزام عملی به ولی فقیه، در شعار و زبان قابل اثبات نخواهد بود، بلکه این واکنش‌ها ماست که عیار ولایتمداری را به تصویر می کشد.
دانش آموخته رشته اقتصاد گفت: می طلبد علت تعلل در خصوص پروندِه پورشه ها و بنزهای قاچاق با صراحت عنوان شود و اگر قصور و کم کاریِ عده ای، عامل این تأخیر هست، مقصرانِ این امر، به افکار عمومی معرفی شوند و اگر مانع دیگری جهت اجرای این عنوان وجود دارد، صادقانه با مردم در میان گذاشته شود.
وی افزود: مقابله با پدیده قاچاقِ کالا در ابعاد کلان، مستلزم برخوردهای شدید بدون مسامحه و جدی است و در صورت متبادر شدن این ذهنیت (به درست یا غلط) که مسئولان ذی ربط جهت مبارزه با قاچاق جدی نیستند، قطعاً تبعات و پیامدهای منفی و جبران ناپذیری در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود.
یاروند در خاتمه یادآور شد: تأکید مقام معظم رهبری، مبنی بر برخورد قاطعانه با قاچاقچیان عمده و کلان کالا، رهنمودی است که توجه به آن، مبارزه با پدیده شوم و ویران کننده قاچاق را تسهیل می کند و قطعاً اثرات این اقدام، منشاء اثر توفیقات بسیاری در عرصه اقتصادی خواهد بود که باید با جدیت مضاعف مد نظر قرار گیرد.
گفتنی است ، فرودین ماه امسال معان اول مدیر جمهور در جلسه اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: مسأله مهم حمایت از صادرات است و مدیری که نتواند به صادرکننده خدمات مطلوب دهد و آن را حمایت کند، نمی تواند مدیری لایق باشد.
جهانگیری گفت: در این راستا هدفگذاری جنبی خواهیم کرد. صادرکننده نیاز به حمایت مالی دارد لذا بدهید منظور نظام بانکی باید منابعی جهت حمایت از صادرکننده قرار دهد ضمن آنکه نباید از بازار 80 میلیونی داخلی هم غفلت کرد.
وی یکی از دغدغه های بازار داخلی را شدت یافتن مقابله با قاچاق ذکر و بیان کرد: اجناس قاچاق نباید دوباره وارد بازار شود ضمن آنکه باید واردات نیز مدیریت گردد و ضوابط فنی سختگیرانه بر آن وضع شود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مقابله | اقتصادی | قاچاقچیان | قاچاق کالا | مبارزه با قاچاق | اقتصادی | بنز لوکس قاچاق | پورشه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog