بستن بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن

بستن: بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن کشت غلات اردستان

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپ

دروازه‌بان خرم‌آبادی تیم ملی و پرسپولیس، با وجود درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸، هنوز همان روحیه خوب، سادگی و صداقت قبل را دارد و همچنان می‌شود از شنیدن حرف‌هایش، لذت

به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپ

بیرانوند: به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپولیس) وابسته شده است ام

عبارات مهم : ایران

دروازه بان خرم آبادی تیم ملی و پرسپولیس، با وجود درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸، هنوز همان روحیه خوب، سادگی و صداقت قبل را دارد و همچنان می شود از شنیدن حرف هایش، لذت برد. گفت وگوی ایسنا با علیرضا بیرانوند را بخوانید.

به گزارش ایسنا، علیرضا بیرانوند دروازه بان شماره یک تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران و کلوب پرسپولیس به “ایسنا” آمد و علاوه بر دیدار از بخش های متفاوت این خبرگزاری راجع به شرایط خودش در تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران و همین طور پرسپولیس صحبت کند.

بیرانوند در این گفت وگو اشاراتی به قبل از جام جهانی و همین طور شرایط آماده سازی تیم ملی داشت و در ادامه شرح عملکرد خودش در سه دیدار کشور عزیزمان ایران برابر مراکش، اسپانیا و پرتغال را تشریح کرد. البته دروازه بان لرستانی پرسپولیس راجع به پیشنهادات خوبش بعد از جام جهانی هم صحبت کرد و بیان کرد که به خاطر شرایط کلوب پرسپولیس و محرومیت این باشگاه، تا نیم فصل در این تیم می ماند و سپس راجع به جدایی تصمیم خواهد گرفت. اختلاف نظر میان کی روش و برانکو مبحث بعدی بود که بیرانوند راجع به آن صحبت کرد و با طرح این عنوان بیان کرد این دو مربی هیچ گاه اختلاف نظر خودشان را به بازیکنان تیم ارزش مرتبط نمی کنند.

به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپ

در ادامه گفت وگوی ایسنا با علیرضا بیرانوند را می خوانید:

* از قبل از جام جهانی شروع کنیم. پیش از جام جهانی، تیم ملی حواشی زیادی داشت و حتی نسبت به عملکرد خود تو هم انتقاداتی وارد بود. فکر می کردی با آن شرایط و حواشی در جام جهانی به عنوان دروازه بان فیکس بازی کنی؟

دروازه‌بان خرم‌آبادی تیم ملی و پرسپولیس، با وجود درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸، هنوز همان روحیه خوب، سادگی و صداقت قبل را دارد و همچنان می‌شود از شنیدن حرف‌هایش، لذت

جام جهانی مناسبت بسیار سخت و مهمی هست. بسیاری از مردم به خاطر گروه مشکل که در آن قرار داشتیم تصور نمی کردند در جام جهانی بتوانیم این گونه نتیجه بگیریم. آن ها فکر می کردند به جام جهانی می رویم و دو یا سه گل از هر تیم می خوریم ولی با وجود کادر فنی خوبی که داشتیم و تلاش هایی که انجام دادیم، توانستیم نتیجه های خوبی بگیریم. من به خاطر این جام جهانی واقعا مردم را درک می کنم.

راستش را بخواهید خود من هم پیش از جام جهانی استرس داشتم چون جام جهانی را تجربه نکرده بودم و باید در گروه مشکل بازی می کردیم. ما قبل از جام جهانی برابر روسیه و ترکیه بازی کردیم و در این بازی ها خود را کمی محک زدیم. من خودم بعد از دو بازی کمی استرسم کمتر شده است بود. ای کاش بازی با یونان هم برگزار می شد و دو سه بازی دیگر هم انجام می دادیم تا تجربه مان زیاد می شد. بازی های دوستانه قبل از جام جهانی خیلی به تیم ملی کمک می کند و توانستیم اعتماد به نفس مورد نیاز را به دست بیاوریم. بازی برابر تونس و الجزایر هم خیلی به ما کمک کرد. ما برابر تونسی شکست خوردیم که خودشان تا دقیقه ۹۰ برابر اسپانیا مساوی بودند. باید بپذیریم بازی کردن در جام جهانی بسیار سخت است ولی قبول دارم مردم از ما انتظار داشتند.

* علیه تیم ملی قبل از جام جهانی جو منفی هم ایجاد شده است بود که خیلی ها این جو را با جام جهانی ۲۰۰۶ مقایسه می کردند.

همه کشورها این شرایط را تجربه می کنند آیا که هنگامی که تیمی به جام جهانی می رود همه انتظار دارند آن تیم پیروز شود. کسی جهت باخت به جام جهانی نمی رود. حتی اگر تیمی جهت نخستین بار هم به جام جهانی رفته باشد به دنبال پیروزی هست. همین مصر که بعد از سال ها به جام جهانی افزایش کرده بود همه انتظار داشتند از گروه اوج بیاید. خود من هم به خاطر بازی محمد صلاح در این تیم انتظار داشتم از گروه اوج بیاید. در نهایت به هر سه حریفش باخت و از گروه افزایش نکرد. من با این حال به همه مردم کشور عزیزمان ایران حق می دادم که از تیم ملی انتظار زیادی داشته باشند.

به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپ

ما هم در تیم ملی می گفتیم که این انتظارهای اوج به ما انگیزه می دهد. واقعا هم همین طور بود. گاهی هم البته انتقاداتی مطرح می شد که این انتقادات هم به ما انگیزه می داد. قبل از جام جهانی اردوی بسیار خوبی در ترکیه برگزار کردیم که همین اردو به ما جهت حضور موفق در جام جهانی کمک کرد.

یکی از خصوصیات کی روش این است که دوست ندارد بازنده باشد. حتی بارها به ما گفته اگر قرار است بازنده باشید باید بازنده خوب باشید. یعنی با انجام یک بازی خوب ببازید. نقش مهم موفقیت تیم ملی در جام جهانی را کی روش ایفا کرد. او با آنالیزهایی که انجام می داد آشنایی کاملی از حریفان در اختیار ما قرار می داد. او بارها تا ساعت ۵ صبح نمی خوابید و بازی ها را تماشا می کرد تا آنالیز کند.

دروازه‌بان خرم‌آبادی تیم ملی و پرسپولیس، با وجود درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸، هنوز همان روحیه خوب، سادگی و صداقت قبل را دارد و همچنان می‌شود از شنیدن حرف‌هایش، لذت

* قبل از جام جهانی تیم ملی با شرایط خوبی اردویش را شروع نکرد و در حالی که تمرین های تیم ملی شروع شده است بود فقط چهار بازیکن در تمرین حاضر بودند. با این حال کی روش تلاش کرد حاشیه ها در تیم کمتر شود. به نظر تو سرمربی تیم ملی چقدر در موفقیت تیم ملی نقش داشت؟

نقش آفرینی کی روش زیاد بود. هنگامی که ۲۰ روز قبل از جام جهانی تمرین های تیم شروع می شود و در ادامه فقط در اردوی ترکیه تیم کامل می شود فقط سرمربی است که تیم را جمع می کند. یکی از خصوصیات کی روش این است که دوست ندارد بازنده باشد. حتی بارها به ما گفته اگر قرار است بازنده باشید باید بازنده خوب باشید. یعنی با انجام یک بازی خوب ببازید. حتی در پرسپولیس سید جلال حسینی هم هر لحظه این جمله را به ما می گفت که اگر قرار است ببازید باید سربلند باشید. نقش مهم موفقیت تیم ملی در جام جهانی را کی روش ایفا کرد. او با آنالیزهایی که انجام می داد آشنایی کاملی از حریفان در اختیار ما قرار می داد. او بارها تا ساعت ۵ صبح نمی خوابید و بازی ها را تماشا می کرد تا آنالیز کند. حتی هنگامی که ما یک روز استراحت می کردیم و به بیرون کمپ می رفتیم، مربیان تیم ملی در کمپ می ماندند و تمرین ها و بازی ها را آنالیز می کردند. از نظر معنوی روانی هم که روحیه زیادی به تیم می داد. من فکر می کنم بااهمیت ترین جایی که کی روش ثابت کرد جانش را جهت ایرانی ها می دهد همان جایی بود که در نشست خبری پیش از دیدار برابر پرتغال برابر توهین خبرنگار پرتغالی ایستاد و پاسخ قاطعی به آن ها داد. این صحبت ها و رفتارها نشان داد که کی روش چقدر مرد بزرگی هست. شاید باورتان نشود هنگامی که به تمرین های ریکاوری تیم ملی می رفتیم علاوه بر این که تمرین می کردیم دائما جهت ما فیلم های جنگی پخش می کرد.

به رونالدو گفتم داد نزن، حرفت را در زمین ثابت کن/ به طرفداران تیم پیروزی (پرسپ

* قبل از بازی برابر پرتغال و اسپانیا، کی روش در رختکن به شما چه گفت؟

او دائما به ما می گفت که باید جهت اوج بردن پرچم کشورمان با جان و دل بجنگیم و هر لحظه سرمان اوج باشد و کاری کنیم که ملت کشور عزیزمان ایران به ما افتخار کند. اگر خاطرتان باشد بااهمیت ترین بازی ما دیدار برابر مراکش بود. ما وقت جهت آنالیز این بازی داشتیم و در ادامه سه تا چهار روز وقت جهت بازی با اسپانیا در اختیار داشتیم. نشانه ما از همان ابتدا پیروزی برابر مراکش بود که بتوانیم در ادامه نتیجه خیلی خوبی در جام جهانی بگیریم. همه تلاش مان را کردیم که در بازی برابر مراکش پیروزی شویم و این اتفاق افتاد. می خواستیم کار بزرگی انجام دهیم و همه به ما افتخار کنند.

* پیش از دیدار برابر پرتغال، لحظه ای که در حال ورود به زمین بودید، زیر چشمی رونالدو را نگاه می کردی و حرف می زدی. در آن لحظه چه احساسی داشتی؟

رونالدو عادت دارد زمانی که در تونل هست، داد بزند. ما هم که در تونل بودیم بازیکنان پرتغال بلند بلند با یکدیگر صحبت می کردند و رونالدو هم داد می زد. مربی ارزش هم کنارشان ایستاده بود و استرس خاصی در وجودش بود. رونالدو آن قدر داد می زد و صحبت می کرد که من به زبان فارسی گفتم “سرمان را بردی چقدر داد می زنی. اگر حرفی داری بیا در زمین مسابقه ثابت کن!” که در آن لحظه احسان حاج صفی و تعداد زیادی از بازیکنان شروع به خندیدن کردند. احسان می گفت علیرضا دوربین ها کنارت هستند و شاید صدایت را ضبط کنند.

* زمانی هم که داور در بازی برابر پرتغال پنالتی اعلام کرد در کشور عزیزمان ایران خیلی ها تصور می کردند این صحنه به گل تبدیل خواهد شد.

این که من توانستم پنالتی رونالدو را بگیرم اتفاقی بود که جهت همه مردم کشور عزیزمان ایران خوب شد. هر بازیکنی افتخاری کسب می کند. خداداد عزیزی گلی به استرالیا زد که برایش افتخارآمیز شد و حمید استیلی توانست یک گل قشنگ به آمریکا بزند. من هم با مهار پنالتی رونالدو افتخاری جهت خودم کسب کردم. این صحنه را مردم کشور عزیزمان ایران هر لحظه به یاد می آورند و من را یاد خواهند کرد. قبل از بازی خاطرم است که خیلی از دوستانم با من تماس می گرفتند و می گفتند اگر چند گل هم از پرتغال خوردی لااقل از رونالدو گل نخور! من عادت بدی دارم که هنگامی که با تیمی بازی می کنم دوست ندارم روی مهاجمان حریف زوم کنم و به من بگویند فلان بازیکن این گونه شوت زنی می کند چون به من استرس وارد می کند. قبل از بازی استرس داشتم ولی احساس می کردم اتفاق خوبی خواهد افتاد. خیلی از دوستان صمیمی به من می گفتند چه می شود اگر کشور عزیزمان ایران یک بر صفر پیش باشد و دقیقه ۹۰ یک پنالتی به سود پرتغال بگیرند و تو این پنالتی را مهار کنی و کشور عزیزمان ایران به دور بعد افزایش کند. اگر مهدی آن توپ را در آخرین لحظات گل می کرد، همین هم می شد.

* روی پنالتی رونالدو آیا شانسی تصویر العمل نشان دادی یا واقعا ضربات این بازیکن را آنالیز کرده بودی؟

ما در تیم ملی مربی ای داریم به نام الکساندر که با ما تمرین های خیلی خوبی انجام می دهد. او رابطه بسیار صمیمی با من دارد و هر لحظه جهت من فیلم های متفاوت دروازه بانی را می فرستد. قبل از بازی با پرتغال هم چند بازی را جهت من فرستاده بود که ضربات پنالتی رونالدو را نشان می داد. من تا ساعت ۲ نصفه شب بیدار می ماندم تا بتوانم ضربات پنالتی او را آنالیز کنم. رونالدو طی ماه های اخیر زیاد ضرباتش را به یک سمت و جهت زده بود. من بر اساس آنالیزی که انجام داده بودم به سمت پنالتی رونالدو شیرجه زدم و توپ را مهار کردم. هنگامی که دیدم طی چند بازی اخیر حتی در دیدار برابر اسپانیا پنالتی رونالدو به کدام سمت زده شده است تصمیمم را گرفتم که به همان سمت شیرجه بزنم. اگر دقت کنید می بینید حتی از پشت خط جلو آمدم و شیرجه زدم و توپ را مهار کردم که داور به خاطر شیرجه بلندم پنالتی را تجدید نکند.

رونالدو آن قدر داد می زد و صحبت می کرد که من به زبان فارسی گفتم “سرمان را بردی چقدر داد می زنی. اگر حرفی داری بیا در زمین مسابقه ثابت کن!” که در آن لحظه احسان حاج صفی و تعداد زیادی از بازیکنان شروع به خندیدن کردند. در صحنه پنالتی هم بعضی با گوشی هایشان فیلم گرفته بودند. در یکی از این فیلم ها قبل از این که رونالدو پنالتی را بزند، فردی گفت “تو که می گفتی چطوری کریس، حالا پنالتی را بگیر” و بعد از این که پنالتی را گرفتم همان فرد با فریاد کش داری می گوید “یاااا حسین، گرفت!”

* لحظه ای که توپ را مهار کرده بودی و توپ در آغوشت بود به چه فکر می کردی؟

وقتی توپ را مهار کردم و روی زمین خوابیدم احساس می کردم دنیا را بغل کرده ام و جهت لحظاتی شاید خوابم برد. بعد از چند ثانیه پورعلی گنجی به سمتم آمد و دستم را گرفت تا بلند شوم. بعد از بازی ویدئوهایی به دستم می رسید که واقعا برایم جالب بود. بعضی با گوشی هایشان از صحنه پنالتی فیلم گرفته بودند. در یکی از این فیلم ها قبل از این که رونالدو پنالتی را بزند، فردی گفت “تو که می گفتی چطوری کریس، حالا پنالتی را بگیر” و بعد از این که پنالتی را گرفتم همان فرد با فریاد کش داری می گوید “یاااا حسین، گرفت!” البته می خواهم توصیه ای هم بگویم. قبل جام جهانی به یکی از دوستانم خبر دادم و گفتم درست است که مردم من را مسخره می کنند ولی کاری می کنم که همین مردم به من افتخار کنند. فایل صوتی اش را هم هنوز دارم. الان هم که می بینید چنین اتفاقی افتاده است.

* هنگامی که برایت تصویرهایی با مضمون “چطوری بیرانوند” ساختند ناراحت نمی شدی؟

نه واقعا ناراحت نمی شدم همچنان که هر لحظه با من شوخی می کنند.

* کشور عزیزمان ایران برابر پرتغال در دقیقه ۴۳ که وقت بسیار بدی بود گل خورد. شاید بعد از آن گل خیلی ها تصور می کردند کشور عزیزمان ایران چند گل دیگر از این تیم خواهد خورد. در بین دو نیمه چه اتفاقی افتاد و کی روش چه گفت که توانستید تیم را جمع کنید؟

هر مربی دوست دارد تیمش بازنده نشود. با صحبت هایی که کی روش در رختکن انجام داد ما به خودمان آمدیم. او دوست نداشت به خاطر این که برابر اسپانیا باخته بودیم روحیه تیم به هم بخورد و برابر پرتغال هم شکست بخوریم.

* بعد از بازگشت تیم ملی از جام جهانی پیشنهادات خوبی به دستت رسید. این که تصمیم گرفتید در پرسپولیس بمانی احساسی بود یا واقعا روی آن فکر کرده بودی؟

من واقعا چند پیشنهاد خوب داشتم و بابت این پیشنهادات پول خوبی هم به پرسپولیس می رسید. تا ۲۵ میلیارد تومان هم پیشنهاد مالی داشتم. حتی در جام جهانی یکی از ایتالیایی ها پیش من آمد تا صحبت کنیم و گفت خیلی از ایتالیایی ها دوست دارند که به کشور ما بیایی و در اینجا دروازه بانی کنی. چهار تیم خوب ایتالیایی من را می درخواست کردند ولی پرسپولیس شرایطی داشت که نمی توانست تا نیم فصل بازیکن جذب کند. در ادامه با صحبت هایی که با آقای گرشاسبی انجام دادیم تصمیم گرفتم که تا نیم فصل بمانم آیا که می دانم بعد از جام جهانی تا دو سال تیم ها روی بازیکنی که می خواهند زوم می کنند و عملکردش را زیر نظر دارند. می دانم که از این به بعد عملکرد من را بیش از پیش می بینند. من هم با توجه به توافقی که با کلوب انجام دادم از نیم فصل با پرداخت ۶۰۰ هزار دلار بازیکن آزاد خواهم بود و می توانم با هر باشگاهی که بخواهم جداگانه مذاکره کنم.

* تو بازیکنی هستی که زمانی که به تو پیشنهاد قرارداد داده شد قراردادت را به صورت سفید امضا کردی و حتی مبلغ هم در آن درج نشده بود. از این که قراردادت ۵ ساله تمدید شد پشیمان نیستی؟

واقعا پشیمان نیستم. زمانی که قرارداد بستم نیامدم که فقط یک سال جهت این تیم دروازه بانی کنم و طوری واکنش‌ها کنم که یک سال بعد هواداران بگویند این بازیکن باید جدا شود و برود. می خواستم طوری واکنش‌ها کنم که سال ها جهت این تیم دروازه بانی کنم. زمانی که عملکرد خوبی در پرسپولیس داشتم کلوب پیشنهادی به من داد که اعلام کردند می خواهیم قراردادت را تمدید کنیم و همان طور که خودت گفتی “می خواهم ۱۰ سال در پرسپولیس بازی کنم” فعلا ۵ سالش را تمدید کنیم. من هم بدون هیچ گونه چشمداشت و حرف و حدیثی قراردادم را تمدید کردم. واقعا به هواداران و پرسپولیس وابسته شده است ام و چشم بسته قراردادم را تمدید کردم. هر بازیکنی دوست دارد در استقلال و پرسپولیس بازی کند و خیلی سریع محبوب هواداران شود. هر بازیکنی هم محبوب هواداران شود هنگامی که به او پیشنهاد تمدید بدهند چشم بسته قراردادش را تمدید می کند. در آسیا جهت پرسپولیس بازی کردن افتخار هست. من واقعا قراردادم را سفید امضا کردم آیا که اصلا به پول و مبلغ قرارداد فکر نمی کنم.

دلیل این که بعد از تمدید قرارداد پشیمان نشدم این بود که این تمدید قرارداد به من انگیزه داد و نمی خواستم در این ۵ سال دروازه بانی بیاید و جایگزین من شود. اگر قرار است روزی هم دروازه بان دیگری به پرسپولیس بیاید، بیاید ولی باید با من جهت شماره یک بودن مسابقه کند. حتی زمانی که در مقاطعی از فصل کاری انجام دادم که هواداران ناراحت شدند و شایعاتی مطرح شد که می خواهند دروازه بان جدیدی بیاورند گفتم ایرادی ندارد هر کسی می آید بیاید، من هم با او هم رفاقت می کنم و هم مسابقه خواهم داشت.

اگر توانست بازی کند چه ایرادی دارد؟ راجع به جام جهانی هم فکر کرده بودم که شاید با درخششم در این تورنمنت پیشنهادات خوبی برایم بیاید ولی هر لحظه گفته ام و باز هم تکرار می کنم من این گونه فکر می کردم که اگر قرار است باشگاهی من را جذب کند باید با کلوب پرسپولیس مذاکره کند. البته می دانم بعضی مواقع بعضی هواداران می درخواست کردند من از تیم بروم ولی بعضی هواداران هم به من لطف داشتند و هر لحظه از من حمایت می کردند. البته این که در این مقطع از پرسپولیس جدا نشدم به فال نیک می گیرم آیا که احساس می کنم شاید برایم بهتر بود بمانم و یک نیم فصل دیگر در خدمت طرفداران تیم پیروزی (پرسپولیس) باشم.

* یکی از نزدیک ترین دوستانت در پرسپولیس از این تیم جدا شد. وحید امیری دیگر پیراهن پرسپولیس را نمی پوشد و قرار است در ترکیه به فوتبالش ادامه دهد نظرت راجع به این جدایی چیست؟

وحید یکی از دوستان نزدیک من است و واقعا دوست داشتم در پرسپولیس بماند ولی الان برایش آرزوی موفقیت می کنم. درست است که وحید از نظر سن شناسنامه ای شاید با تجربه باشد ولی فکر می کنم از نظر دویدن در زمین مثل بازیکن ۱۸ ساله هست. او در این شرایط نیاز به پیشنهاد مالی خیلی خوب داشت ولی می دانم وحید علاوه بر این که به شرایط مالی کلوب خواهانش فکر می کرد به شرایط آن تیم در جدول مسابقه ها هم نگاه می کرد. ترابزون تیم چهارم یا پنجم جدول لیگ ترکیه هست. البته قبل از این، من با وحید امیری صحبت کردم و او گفت کلوب شرایطی که می خواست را برایش مهیا نکرد ولی واقعا دلم جهت وحید امیری تنگ می شود.

هر بازیکنی محبوب هواداران شود هنگامی که به او پیشنهاد تمدید بدهند، چشم بسته قراردادش را تمدید می کند. در آسیا جهت پرسپولیس بازی کردن افتخار هست. من واقعا قراردادم را سفید امضا کردم آیا که اصلا به پول و مبلغ قرارداد فکر نمی کنم. علت این که بعد از تمدید قرارداد پشیمان نشدم این بود که این تمدید قرارداد به من انگیزه داد.

* به نظر می رسد هواداران هم جدایی وحید امیری را قبول کرده باشند.

بله همین طور است شرایط فوتبال کشور عزیزمان ایران طوری شده است که دیگر هواداران شرایط بازیکن را به طور کامل درک می کنند. می دانند که بازیکن باید جهت آینده خودش هم تصمیم بگیرد.

* از کشورهای آسیایی پیشنهادی داشتی؟

امارات و قطر که دروازه بان خارجی جذب نمی کنند و در این کشورها ممنوع هست. در کشور چین هم که پول خوبی می دهند، شرایط همین گونه است و نمی توانند دروازه بان خارجی جذب کنند. این هم از شانس من است (با خنده)

* در فوتبال کشور عزیزمان ایران با دو مربی حرفه ای همچون برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی روش کار کرده ای. این دو مربی تاثیر زیادی در پیشرفت فوتبالت داشته اند ولی حالا می بینیم اختلاف نظرهایی با هم دارند. نظرت راجع به این اختلافات چیست؟

درست است که این دو اختلاف نظر دارند ولی ما هم بازیکن پرسپولیس و هم بازیکن تیم ملی هستیم ولی این دو مربی هیچ گاه دعوا و پرسشها مربوط به خودشان را به ما ارتباط نمی دادند. یعنی برانکو هیچ وقت با ما راجع به اختلاف نظرهایش با کی روش صحبت نمی کرد و کی روش هم راجع به برانکو حرفی به ما نمی زد. ما هم در اردوی تیم ملی بودیم و هم پرسپولیس و هیچ وقت در این زمینه مشکلی احساس نکردیم.

* ولی بعضی می گفتند جلال حسینی و وریا غفوری قربانی اختلاف مربیان با کی روش شدند و به جام جهانی نرفتند.

اصلا چنین چیزی نیست. مگر هنگامی که وریا غفوری به تیم ملی دعوت نشد به خاطر شفر بود؟ آقای کی روش که هیچ اختلاف نظری با شفر نداشت. شما به اختلاف کی روش و برانکو اشاره کردید ولی تا جایی که من می دانم زمانی که خود آقای کی روش می خواست به کشور عزیزمان ایران بیاید، با برانکو مشورت کرده بود که برانکو هم به او گفته بود چشم هایت را ببند و به کشور عزیزمان ایران برو چون ایرانی ها با جان و دل جهت تیم ارزش بازی می کنند. من احساس می کنم بعضی افراد که نمی خواهم اسم ببرم، می خواهند کاری کنند که این دو مربی بزرگ با هم اختلاف نظر داشته باشند. این جهت فوتبال ما خوب نیست. این دو مربیان بزرگی هستند. کی روش تیمی در اختیار دارد که چند سال در رنکینگ آسیا اول هست. برانکو هم که طی سال های اخیر یک پرسپولیس بسیار خوب و رویایی جهت هواداران ساخته و در دو سال، چهار جام گرفته هست. البته ما دوست داشتیم این قهرمانی آخر هم در زمین مسابقه رقم بخورد (با خنده).

* گویا استقلالی ها به این عنوان اعتراض کردند و شاید سوپرجام برگزار شود.

ما واقعا دوست داشتیم این بازی برگزار شود و در زمین مسابقه نتیجه تعیین شود ولی گویا کلوب گفته اگر قرار است بازی در تاریخ دیگری برگزار شود باید در زمانی انجام شود که بازیکنان تازه پرسپولیس هم بتوانند بازی کنند.

* بعد از جام جهانی رضا قوچان نژاد و سردار آزمون هم صحبت هایی مبنی بر خداحافظی مطرح کردند که البته خداحافظی قوچان نژاد جدی بود. نظرت راجع به این پرسشها چیست؟

درباره این خداحافظی با سردار صحبت کردم و به او گفتم تو اگر در پرسپولیس بودی، شاید در همان هفته اول از فوتبال خداحافظی می کردی. سردار آزمون جهت تیم ملی کشور عزیزمان ایران خیلی زحمت کشیده هست. این که تیم ملی به جام جهانی رفت به خاطر زحمات سردار هست. او یک بازیکن حرفه ای هست. اگر دیدید آزمون در شرایط گلزنی نبود و موقعیت گلزنی ایجاد نمی کرد به خاطر این بود که او وظایفی را که سرمربی روی دوشش گذاشته بود اجرا می کرد. او برابر اسپانیا باید بوسکتس را مهار می کرد. هنگامی که بوسکتس تا محوطه جریمه ما جلو می آمد خب سردار با او می آمد عقب و جلوی تیم ما خالی می شد. در مورد قوچان نژاد هم باید بگویم او بازیکن بسیار خوبی است و گل های تاثیرگذار و خاطره انگیزی جهت کشور عزیزمان ایران زده هست. یکی از کسانی که آقای کی روش علاقه خاصی به او دارد قوچان نژاد هست. در جام جهانی شرایط طوری رقم خورد که کی روش نتوانست از قوچان نژاد زیاد استفاده کند. از اشکان دژاگه هم نتوانست استفاده کند. درست است که خداحافظی سردار آزمون احساسی بود ولی فکر می کنم خداحافظی قوچان نژاد جدی تر باشد.

بعضی افراد که نمی خواهم اسم ببرم، می خواهند کاری کنند که این دو مربی بزرگ با هم اختلاف نظر داشته باشند. این جهت فوتبال ما خوب نیست. این دو مربیان بزرگی هستند. کی روش تیمی در اختیار دارد که چند سال در رنکینگ آسیا اول هست. برانکو هم که طی سال های اخیر یک پرسپولیس بسیار خوب و رویایی جهت هواداران ساخته و در دو سال، چهار جام گرفته است.

* جام ملت های آسیا را در پیش داریم. تصورت راجع به این تورنمنت چیست؟ ضمن این که می دانیم فعلا کی روش قراردادش را تمدید نکرده است.

قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل جواد نکونام کاپیتان تیم ملی کشور عزیزمان ایران بود و در ادامه در جام ملت های آسیا در استرالیا هم بازی کرد. او چند بازی هم بعد از جام ملت ها جهت کشور عزیزمان ایران به میدان رفت. خاطرم است در آن بازی ها می گفت اگر این تیم به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه افزایش کند، می تواند در ادامه قهرمان جام ملت های آسیا شود. من آن جملات هیچ وقت از خاطرم نمی رود. این را فراموش نکنید ما در جام ملت های آسیا کار بسیار مشکل پیش رو داریم. عربستان، استرالیا و ژاپن از تیم های خوب هستند. ازبکستان هم که یکی از تیم های قدرتمند آسیا محسوب می شود. چین هم که مارچلو لیپی را در اختیار دارد. کارمان سخت است ولی من به شما قول می دهم که قطعا جزو چهار تیم آخر جام خواهیم بود و بعد از آن به اتفاقات بستگی دارد که به فینال برسیم یا نه.

* یعنی بلیت بازی فینال را بخریم؟

شما تا نیمه نهایی بیایید و بعد که به فینال افزایش کردیم به دنبال خرید بلیت فینال هم باشید (با خنده).

* پیش از جام جهانی شاید خودت هم تصور نمی کردی به عنوان دروازه بان فیکس درون دروازه قرار بگیری آیا این عنوان را تایید می کنی؟

بله همین طور است زمانی که ما به جام جهانی افزایش کردیم آقای کی روش گفتند هیچ کدام از شما حضورتان در روسیه قطعی نیست. باید تلاش کنید و جایگاه خودتان را به دست بیاورید. من هر لحظه می گویم بازیکنی موفق است که در ذهن خود نگوید “من فیکس هستم.” اگر فکر کنیم بازیکن فیکس هستی شاید کم کاری کنی و انگیزه مورد نیاز را نداشته باشی. من بازی های خوبی قبل از جام جهانی جهت تیم ملی انجام داده بودم و فکر می کردم شاید فیکس باشم ولی واقعا رسانه ها اذیت می کردند و انتقاداتی مطرح می شد که همه را می دیدم ولی من فقط تمرین می کردم. از این می ترسیدم که شاید فیکس نباشم ولی تلاش می کردم که بهتر شوم و از وحشت عبور کنم.

* بعد از بازگشت از جام جهانی به تمرین های پرسپولیس آمدی و برانکو خوش و بش گرمی با تو داشت. در این مکالمه چه چیزهایی مطرح شد؟

برانکو می گفت خدا رونالدو را لعنت کند، حالا چطور تو را در تمرین کنترل کنیم (با خنده).

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | رونالدو | پرسپولیس | جام جهانی | پرسپولیس | جام جهانی | دروازه بان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog