بستن بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن

بستن: بارندگی کشاورزی اصفهان مبارزه با آفت سن کشت غلات اردستان

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی رمزگشایی از شکل‌گیری کره ماه

دانشمندان با بیش از 2 میلیارد شبیه‌سازی از برخورد زمین با پیش‌سیاره “تیا” به نتیجه های قابل توجهی دست یافتند.

رمزگشایی از شکل‌گیری کره ماه

رمزگشایی از شکل گیری کره ماه

عبارات مهم : سیاره

دانشمندان با بیش از 2 میلیارد شبیه سازی از برخورد زمین با پیش سیاره “تیا” به نتیجه های قابل توجهی دست یافتند.

به گزارش ایسنا ، شبیه سازی های تازه دانشمندان نشان می دهد پیش سیاره “تیا”(Theia) که با برخوردش به زمین موجب شکل گیری ماه شده است هست، بسیار کوچک تر از چیزی بوده که تاکنون تصور می شده است است.

محققان موسسه فیزیک زمین پاریس بیش از دو میلیارد ترکیب پارامترها را آزمایش و بررسی کردند تا راز شکل گیری ماه را کشف کنند.

آنها به این نتیجه رسیدند که جرم پیش سیاره “تیا” یک دهم جرم زمین بوده است.

اخترشناسان مدت ها مشکوک بودند که ماه هنگامی ایجاد شده است که یک پیش سیاره غول پیکر به نام “تیا” به زمین برخورد کرده هست. این نظریه نخستین بار در دهه 1970 مطرح شد.

این نظریه می گوید که این برخورد بزرگ باعث ایجاد ابرهای فراوانی از آوارها شد که به هم آمیخته شدند و کره ماه را تشکیل دادند.

با این حال، تاکنون اخترشناسان قادر به توضیح اینکه چگونه ماه و زمین از لحاظ شیمیایی یکسان هستند، نبودند.

این عنوان به دو ایده دیگر منجر شد که اجرام مختلفی را جهت اصابت آینده نگری کرد.

در یک فرضیه، دو نیم از زمین بعد از اصابت، جهت تشکیل سیستم زمین-ماه ترکیب شدند و در فرضیه دوم، “تیا” یک پرتابه کوچک و با سرعت اوج بوده که به یک زمین جوان بزرگتر و دارای چرخش سریع تر برخورد کرده است.

رمزگشایی از شکل‌گیری کره ماه

با این حال، تاکنون اخترشناسان قادر به توضیح اینکه چگونه ماه و زمین از لحاظ شیمیایی یکسان هستند، نبودند. پیش سیاره یا پروتوپلنت(Protoplanet) یک جنین سیاره ای بزرگ است که در داخل یک دیسک پیش سیاره ای ایجاد شده است و روند ذوب داخلی آن جهت ایجاد لایه های تمایز انجام شده است هست. به نظر می رسد که پیش سیاره ها از خرده سیاره هایی با اندازه ای در حدود یک کیلومتر، که از نظر گرانشی مدارهای یکدیگر را پیوسته آشفته می ساخته اند، تشکیل شده است باشند که با برخورد با یکدیگر، به تدریج از ائتلاف خرده سیارک ها به سیاره غالب تبدیل گردیده اند.

در مورد سامانه خورشیدی، تصور می شود که با برخورد خرده سیارک ها، چند صد جنین سیاره ای ایجاد شده است باشد. چنین جنین هایی به سرس و پلوتو شبیه بوده و با توده های جرمی از 10 به توان 22 تا 10 به توان 23 کیلوگرم و چند هزار کیلومتر قطر بوده اند.

“جیمز بدرو” یکی از محققان موسسه فیزیک زمین پاریس تصمیم گرفت با کمک همکاران خود تعیین کند که هر یک از این فرضیه ها تا چه اندازه با شیمی سیاره ما مطابقت دارد.

وی به خبرگزاری نیویورک گفت: ما می دانیم که “اصابت بزرگ” در 100 میلیون سال اول عمر زمین رخ داده است و جرم اصابت کننده فارغ از کوچک یا بزرگ بودنش، باید در گوشته زمین تاثیر شیمیایی داشته باشد.
اثر شیمیایی بسته به جرم “تیا” متفاوت است.

محققان بیش از 2 میلیارد شبیه سازی اصابت را انجام دادند و دریافتند که یک اصابت کننده با جرم 15 درصد زیاد از جرم زمین نمی توانسته این شیمی را که ما در گوشته زمین مشاهده می کنیم تولید کند، بلکه منجر به ایجاد گوشته ای مملو از کبالت و نیکل می شد.

یک مطالعه جداگانه به تازگی نشان داد مدت کوتاهی بعد از ایجاد ماه، زمین به وسیله سیاره های کوچکی که چندین عنصر گرانب ها را به دنیا ما آورده اند، بمباران شده است است.

این اشیاء ماه مانند عناصری نظیر طلا، نقره و پلاتین را به طور مستقیم به هسته سیاره جوان ما انتقال یافته کردند و همچنین در جرم کلی زمین تاثیر داشتند.

این یافته ها موج جدیدی را راجع به تکامل زمین در حدود 4.5 میلیارد سال پیش ایجاد کرد.

این نظریه موسوم به نظریه اصابت غول آسا یا “Big Splash” است.

دکتر “سایمون مارشی” نویسنده مهم این پژوهش توضیح داد: ما تصادفات عظیم و این که چگونه فلزات و سیلیکات ها در این مرحله به زمین رسیدند را مدل سازی کردیم. این ها همه تا صدها میلیون سال بعد از تشکیل ماه طول کشید.

دانشمندان با بیش از 2 میلیارد شبیه‌سازی از برخورد زمین با پیش‌سیاره “تیا” به نتیجه های قابل توجهی دست یافتند.

واژه های کلیدی: سیاره | برخورد | محققان | شیمیایی | اخبار علمی و آموزشی

رمزگشایی از شکل‌گیری کره ماه

رمزگشایی از شکل‌گیری کره ماه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog